MIROX producent okien i drzwi Poznań

Mirox: okna nietypowe to nasza specjalność!

Fabryka Okien i Drzwi  Mirox zajmuje się produkcją i sprzedażą stolarki otworowej od ponad dwudziestu lat. Posiada w ofercie okna i drzwi z PVC i aluminium, a także różnego rodzaju osłony.  Rozmawiamy z Panią Joanną Kruszyńską.

Od jak dawna działają Państwo w branży i co stanowi Państwa główną ofertę?

Jesteśmy na rynku poznańskim od ponad dwudziestu lat.  Dorastaliśmy razem z klientami, zmieniającymi się technologiami i parametrami. 

Zaczynaliśmy od handlu szkłem budowlanym – do niego dodaliśmy ramy i skrzydła – i tak powstało okno :) Oczywiście mocno generalizuję, ponieważ w rzeczywistości nie było to takie łatwe. W pewnym momencie uznaliśmy, że okna PVC są przyszłością, dlatego skupiliśmy wszystkie środki, aby rozwijać ten właśnie segment rynku. Pierwsze maszyny do produkcji okien były bardzo proste. To, co dzisiaj robi 4 pracowników, kiedyś robiło 10-ciu. Z czasem rynek wymusił na nas powstanie działu aluminium i zakup nowoczesnego parku maszynowego do produkcji PVC i Aluminium.

Obecnie produkujemy pełen wachlarz stolarki otworowej z PVC i aluminium. Nasze produkty są sprzedawane na rynku polskim, niemieckim, francuskim, holenderskim, szwedzkim, duńskim, belgijskim i szwajcarskim. Zatrudniamy tylko wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem w tej branży.

Jak postrzegają Państwo aktualny 2013 rok? Jest podobny do poprzedniego czy może widzą Państwo zmiany?

Rok 2013 zapowiadał się – przynajmniej według mediów – „kryzysowo”, ale okazało się  inaczej. Odnotowujemy ciągły, niewielki, ale stabilny, wzrost.

Jaki jest u Państwa stosunek eksportu do sprzedaży na rynku krajowym? 

Na rynku krajowym królują wielcy producenci. Ze względu na swój potencjał, jesteśmy firmą nastawioną na „jakość i nietypowość, a nie na ilość". Naszymi atutami są dobrzy fachowcy i dobre okna, w tym bardzo trudne konstrukcje, które dla dużych potentatów stanowią tzw. „przestoje w produkcji". Mamy osobną halę, na której robi się rzeczy trudne i nietypowe, często widać tam kilku inżynierów z rysunkami, którzy zamyśleni kombinują, jak to zrobić, żeby wyglądało tak, jak sobie życzy klient, a jednocześnie było funkcjonalne i wytrzymałe. Często połączenie wizji architekta i klienta z parametrami technicznymi okien stanowi nie lada wyczyn. W ciągu ostatnich lat zyskaliśmy sobie grupę oddanych klientów polskich i zagranicznych, którzy doceniają nasze starania. Powoli, ale systematycznie ta liczba rośnie.

 

Jakie okna cieszą się największą popularnością? Czy obserwują Państwo wzrost zainteresowanie energooszczędnymi produktami? Czy odczuli Państwo wzrost popularności konstrukcji aluminiowych?

Wśród polskich producentów nadal największą popularnością cieszą się tzw. okna standardowe. Okna energooszczędne stanowią ułamek sprzedaży i trafiają głównie tam, gdzie cała budowa ma taki charakter. Mówimy tu o budownictwie energooszczędnym, pasywnym. Jeżeli chodzi o rynek zagraniczny to dobrym przykładem jest rynek niemiecki, który wymaga tego typu okien ze względu na tzw. „paszporty energetyczne". Konstrukcje aluminiowe od kilku lat są coraz bardziej popularne – głównie dzięki dużym gabarytom. Dużo światła i aluminium – to na pewno widoczny trend.

Czy uważają Państwo, że zmiana przepisów budowlanych, a co za tym idzie – konieczność stosowania w realizacjach systemów o niższym współczynniku przenikalności cieplnej, wpłynie pozytywnie na branżę?

Tak, wszystko w tym kierunku zmierza. Okna stają się coraz bardziej wyrafinowanym produktem, elementem energooszczędnej całości, który wymaga coraz większej wiedzy i doświadczenia. Widząc te zmiany, systematycznie szkolimy naszych pracowników, inwestujemy w nowoczesne maszyny i technologie jutra.

Państwa okno było „eksponatem” w czasie „ciepłego” montażu na stoisku AiB w trakcie Budmy. Rozumiem, że przywiązują Państwo dużą wagę do tego aspektu. Klienci interesują się kwestią prawidłowego montażu?

Jest to bardzo interesujący temat. Ciepły montaż ma wiele atutów – przede wszystkim wpływa na zmniejszenie kosztów zużycia energii i poprawia mikroklimat w pomieszczeniu. Coraz więcej klientów jest zainteresowanych już nie tylko wyborem bardzo dobrej stolarki okiennej, ale także jak najlepszym jej zamontowaniem. Zakup samego dobrego okna przechodzi do lamusa, ustępując miejsca „profesjonalnemu produktowi, profesjonalnie zamontowanemu i serwisowanemu” – to nasza wizja przyszłości.

Wywiad ukazał się na łamach serwisu: http://www.oknonet.pl/okna/typy_okien/typowe/news,19750.html

Mirox: okna nietypowe Poznań
Zobacz także: