MIROX producent okien i drzwi Poznań

Okna MIROX w opinii niemieckich dziennikarzy

Podczas targów Budma 2015, po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć reprezentację dziennikarzy zagranicznych z Niemiec, Francji, Włoch, Czech i Szwecji w ramach Branżowego Programu Promocji Stolarki Okiennej i Drzwiowej.

Poniżej prezentujemy krótką opinię nt. eksportu polskich okien i drzwi na rynek niemiecki opublikowany na łamach portalu Wirtschaftsmagazine (owc.de).

Dynamiczny rozwoju polskiej branży okiennej

Na temat rozwoju polskiej branży okiennej i drzwiowej można by napisać osobny rozdział w podręczniku na temat teorii konkurencji i ekonomii przemysłowej. Firmy produkujące okna i drzwi, które zaczęły swoja działalność w Polsce w latach 1980 i początku 1990, a rozwinęły sprzedaż po roku 2012 notują wzrost eksportu średnio o ponad 50 procent rocznie.

Według Związku Polskich Okien i Drzwi (POiD) producenci okien z Polski zajmują 4 miejscu na świecie, a producenci okien dachowych są na 1 miejscu pod względem wolumeny produkcji.

Zdecydowanie najważniejszym rynkiem docelowym, w szczególności dla producentów PVC są Niemcy. To właśnie na rynku niemieckim w 2014 sprzedano okna i drzwi o łącznej wartości około 302 mln euro. Okna PVC z Polski (to 33% eksportu do Niemiec, do Anglii 11% , do Francji 10%, i do Włoch 6%). Do grupy wiodących polskich eksporterów należy również firma Mirox z Poznania.

1,8 mln sztuk okien

Szacuje się, że w samych tylko Niemczech, istnieje zapotrzebowanie rocznie na około 1,8 mln sztuk okien.

Żywotność okien pvc określa się na około 15-20 lat. Tak więc produkcja i wymiana stolarki okiennej jest procesem ciągłym.

Na rynku europejskim, polscy producenci określani są przez lokalnych producentów jako "dostawcy tanich produktów". Taka opinia panuje zwłaszcza w Niemczech. Jednak zapoznaniu się z jakością wyrobów z Polski, szybkości i terminowości dostaw odbiorcy zmieniają radykalnie zdanie.

MIROX producent okien PVC na rynek niemiecki
Zobacz także: