Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne, by skutecznie chroniła nas przed zimnem i wilgocią. Pamiętajmy jednak, że o jej efektywności decyduje także prawidłowy montaż.
Podstawowy sposób montażu okien polega na:
1. Wypoziomowaniu ramy okna
Ramę okna ustawiamy w otworze zwracając uwagę na prawidłowy odstęp pomiędzy ramą a murem. Odległość pomiędzy ścianą a murem jest zależna od wielkości ościeżnicy okna, koloru okna itp. W dolnej części okna przykręcamy dodatkowy próg montażowy służący do zabezpieczenia okna przy transporcie oraz ułatwienia montażu parapetów. Połączenie okna ze ścianą powinno być tak wykonane, aby przy zmianach długości elementów ( np. wskutek rozszerzenia lub skurczenia termicznego), zagwarantowana była funkcjonalność okna.
2. Zamocowaniu ramy na kotwy, dyble lub śruby
Po równym ustaleniu ramy blokujemy ją klinami drewnianymi lub plastikowymi, równocześnie sprawdzając pion i poziom za pomocą poziomicy. Do mocowania okien w murze stosujemy ocynkowane kotwy ścienne lub śruby oraz tzw. dyble.
Kotwy ścienne stosujemy najczęściej w nowych budynkach, montuje się je do ościeżnicy poprzez ich mechaniczne zakleszczenie w zaczepach profilu ościeżnicy. W przypadku wymiany istniejącej stolarki najczęściej polecane są śruby lub specjalne kołki rozporowe, dzięki którym możliwy jest montaż ramy okiennej bezpośrednio w murze poprzez przewiercenie profili ościeżnicy i muru w jednej pozycji.
3. Zastosowaniu pianki poliuretanowej jako uszczelniacza
Następnie powstały luz wypełniamy pianką poliuretanową. W wypadku obróbki wykańczającej gdy pianka wyschnie, jej nadmiar usuwamy, a następnie wykonujemy obróbkę wykańczającą i maskującą połączenia okna z murem.
4. Zamontowaniu skrzydeł i wyregulowaniu ościeży
Po położeniu tynku usuwamy z ram folię ochronną i kontrolujemy funkcjonowanie okna. W razie konieczności regulujemy skrzydła i przykręcamy klamki oraz zakładamy osłonki na otwory odwadniające i okucia.Montaż standardowy jest najmniej kosztowną techniką montażu stolarki otworowej.
Ciepły Montaż
Branża budowlana zmierza w kierunku energooszczędności. Nowoczesne wielokomorowe okna oraz energooszczędne szyby wymagają wysokiej jakości montażu. Źle zamontowane okna i związane z tym nieszczelności to jeden z głównych powodów ubytków ciepła z pomieszczenia.
Montaż pasywny - w warstwie docieplenia
Ten rodzaj montażu tradycyjnie wiążemy z budownictwem pasywnym. Jest to jedna z opcji tak zwanego ciepłego montażu.
Polega on na wysunięciu linii okien poza zewnętrzny obrys ścian budynku, czyli tak zwany „montaż w warstwie docieplenia”.
Z tym, że o ile zadaniem klasycznego ciepłego montażu jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych w szczelinie dylatacyjnej pomiędzy oknem, a murem, o tyle „montaż warstwowy w warstwie docieplenia” służy również poprawie (prostowaniu) przebiegu izoterm przez układ ściana/szczelina dylatacyjna/okno.
Szkolenie na temat tzw. ciepłego montażu
Jakość wykonania montażu jest bardzo istotna. Błędy powstałe wskutek nieprawidłowo przeprowadzonych prac mogą bardzo szybko zniweczyć korzyści wynikające z bardzo dobrej jakości stolarki otworowej.
Ciepły montaż okien - szkolenie dla sprzedawców i montażystów
Szukasz możliwości zmniejszenia kosztów zużycia energii? W ostatnich latach jest to jednym z podstawowych powodów wymiany stolarki okiennej. Nasze szkolenie pokazało różnice między tradycyjnym i ciepłym montażem.
Budma 2013 - ciepły montaż na żywo - ogromne zainteresowanie!
Mamy przyjemność poinformować, że dzięki współpracy z firmą AIB mieliśmy okazję zaprezentować „na żywo” trójwarstwowy montaż stolarki otworowej na Targach BUDMA 2013 w Poznaniu.
Jak prawidłowo zamontować okna PVC?
Jak prawidłowo zamontować okna PVC? Prezentujemy Państwu podręcznik montażowy dla okien i drzwi z tworzyw sztucznych.