Regulacja okien, pozornie skomplikowana, w rzeczywistości stosunkowo łatwa, jest niezbędnym aspektem konserwacji stolarki okiennej, mającym bezpośredni wpływ na sposób ich użytkowania oraz komfort. Dowiedz się zatem, na czym polega regulacja okna, jak ją przeprowadzić samodzielnie i bez udziału fachowca, na co się przygotować oraz, najważniejsze, co zyskasz na tym procesie.
Kiedy regulować okna?
Regulacja okien plastikowych bądź aluminiowych to absolutna konieczność nie tylko w celu przedłużenia gwarancji producenta, gdy np. odbierasz mieszkanie bezpośrednio od dewelopera. Czasami opadanie skrzydła okiennego i związane z tym tarcie lub dyskomfort podczas otwierania i zamykania, bywa zwykłym objawem eksploatacyjnym wynikającym zarówno z naturalnego zużycia, jak i czasami z nieprawidłowego montażu. Zanim dowiesz się, jak wyregulować okna plastikowe, koniecznie poznaj powody, dla których zdecydowanie warto to robić wtedy, kiedy jest to niezbędne.
- Opadanie skrzydła może prowadzić do zmniejszenia szczelności okna, co z kolei powoduje, że zimne powietrze łatwiej dostaje się do wnętrza, a ciepło ucieka na zewnątrz, znacząco wpływając na komfort mieszkania i efektywność energetyczną budynku. Jedyną wymaganą wówczas pracą jest regulacja okien PCV lub aluminiowych.
- Kolejną konsekwencją jest nieprawidłowa praca okuć, która może objawiać się w różnych sposób. Okucia, niebędące w optymalnej konfiguracji, mogą sprawiać trudności przy otwieraniu lub zamykaniu okna, co długoterminowo może doprowadzić do ich uszkodzenia lub awarii, utrudniając codzienne użytkowanie stolarki. Okresowa regulacja docisku skrzydła znacznie zmniejsza to ryzyko.
- Następstwem może być także zmniejszone bezpieczeństwo eksploatacji. Skrzydła okienne, które nie zamykają się prawidłowo, mogą ułatwić dostęp do wnętrza obiektu nieproszonym gościom, co obniża ogólne bezpieczeństwo domostwa. Ponadto nieprawidłowo działające okucia mogą stanowić zagrożenie dla domowników, szczególnie dla dzieci. Właśnie z tego powodu regulacja plastikowych okien powinna być cykliczna.
- Niewyregulowane elementy stolarki, co dotyczy zarówno górnej części zawiasu, jak i dolnej, mogą także zwiększać ryzyko przedwczesnego zniszczenia zarówno okuć, jak i skrzydła bądź ościeżnicy. Nieszczelności mogą bowiem prowadzić do wilgoci i przecieków, co negatywnie wpływa na kondycję ramy okiennej i muru, przyspieszając procesy degradacyjne i zwiększając koszty ewentualnej naprawy lub wymiany.
- Regulacja okna PVC przyda się także wtedy, gdy zauważyłeś podwyższenie kosztów za ogrzewanie i klimatyzację. Te uciążliwości wynikają przede wszystkim ze zmniejszonej, niewystarczającej szczelności. Uciekające ciepło zimą oraz dostające się do środka ciepłe powietrze latem powodują, że systemy ogrzewania i chłodzenia, aby utrzymać komfortową temperaturę, muszą pracować intensywniej.
Jak zatem widać, regulowanie okien na zimę czy lato jest procesem absolutnie niezbędnym, które powinien stanowić istotną część dbałości o jakość, trwałość oraz efektywność stolarki.
Regulacja okna PCV krok po kroku – odpowiednie narzędzia
Aby skutecznie wyregulować wysokość skrzydła okiennego, pierwszym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych narzędzi. Z reguły wystarczy jeden klucz imbusowy o średnicy 4 mm, rozmiar ten pasuje bowiem do większości okuć okiennych różnych firm, co czyni go uniwersalnym oraz, co bardzo ważne, tanim narzędziem.
Warto mieć pod ręką również klucz Torx T15, który może być wymagany przy regulacji okuć w niektórych specyficznych modelach okien. Nie zapomnij także o śrubokręcie i szczypcach. Te wszechstronne i popularne narzędzia mogą się przydać podczas dostosowywania okien PCV do warunków zimowych i letnich, a także przy wymianie okuć lub pracy ze śrubami. Czasami, docisk okna do ramy wymaga także nasmarowania. Zastosuj w tym celu specjalny olej lub smar z dodatkiem teflonu, który wydłuży żywotność stolarki oraz poprawi płynność jej działania, zapewniając długotrwałą i bezproblemową eksploatację, czasami bowiem sama regulacja docisku okna na zawiasie nie wystarcza.
Rodzaje regulacji okien
Samodzielna regulacja okien może okazać się nieco wymagająca, dlatego warto się do niej przygotować przed rozpoczęciem prac. Większość osób bowiem nie wie, jak wyregulować okno PCV, aby rezultat był zadowalający, a sama praca – prosta i szybka.
- REGULACJA W PIONIE. Jak wyregulować okna w pionie i zmienić siłę docisku skrzydła okiennego? Z biegiem czasu, ciągłe używanie okien, szczególnie tych o większych wymiarach, może spowodować obwieszenie skrzydła. Jeśli zastanawiasz się, jak regulować okna, aby dostosować wysokość skrzydła w oknach PVC, przygotuj się na dość wymagającą pracę. Trzeba najpierw usunąć plastikową zaślepkę, aby odsłonić mechanizm regulacyjny, a następnie, używając klucza imbusowego, delikatne obrócić mechanizm w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pozwoli to na podniesienie skrzydła. Natomiast obrót przeciwny spowoduje jego obniżenie. Dzięki tej prostej korekcie możesz łatwo dopasować pozycję skrzydła, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie.
- REGULACJA W POZIOMIE. Jak wyregulować okna w poziomie? Praca ta jest niezbędna zawsze wtedy, gdy skrzydło okienne dotyka ramy przy zamykaniu lub gdy zauważalne jest jego obwieszenie. Elementy okucia ulegają sukcesywnemu zużyciu, dlatego przywrócenie ich pracy do pierwotnego stanu wymaga precyzyjnej korekty. Na szczęście praca nie jest nadmiernie skomplikowana. Zarówno górny, jak i dolny zawias, są wyposażone w otwory regulacyjne na klucz imbusowy. Aby efektywnie i bezpiecznie skorygować położenie skrzydła w poziomie, należy obracać kluczem w odpowiednim kierunku (ustalonym przez producenta stolarki). Dobrze przeprowadzona regulacja docisku okien umożliwia równomierne dopasowanie skrzydła do ramy okiennej i zapobiega nierównomiernemu dociskowi, zapewniając płynne i bezproblemowe zamykanie.
- REGULACJA LATO/ZIMA. Jeśli zastanawiasz się, jak wyregulować okno plastikowe w zależności od pory roku, to przygotuj się na stosunkowo lekką pracę, gdyż została ona przewidziana przez każdego producenta stolarki okiennej jako standardowy aspekt ich eksploatacji i konserwacji.
- Tryb zimowy pozwala zachować ciepło w domu, redukuje także część kosztów ogrzewania. Jak wyregulować okna plastikowe na zimę? Skoncentruj się na rolkach ryglujących w skrzydle, które odpowiadają za siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Zazwyczaj mają owalny kształt. Twoim celem jest ich takie ustawienie, aby zwiększyć szczelność okna – aby to zrobić, skrzydło powinno być mocniej dociśnięte do ramy. W tym celu, delikatnie przesuń rolki ryglujące w stronę uszczelek, zwiększając docisk. To właśnie, w wielkim skrócie, odpowiedź na pytanie, jak docisnąć okna na zimę.
- Letnia regulacja szczelności okien powinna być przeprowadzona w analogiczny sposób. Rygiel należy skierować w stronę zewnętrznej części okna (od strony pomieszczenia), wtedy do wnętrza pokoju dotrze nieco więcej świeżego powietrza.
Regulacja okna plastikowego nieco zmienia pracę skrzydła, dlatego po jej przeprowadzeniu sprawdź, czy okno działa płynnie. Jeśli zauważysz, że klamka działa z większym oporem, to oznacza to, że skrzydło zostało wyregulowane w sposób prawidłowy.
Tak czy inaczej, jeśli nie wiesz dalej, jak wyregulować okna PCV, jak i okna aluminiowe, koniecznie zadzwoń lub napisz do naszych specjalistów. Doskonale wiedzą, jak regulować okna plastikowe, czym się kierować w tej pracy i jakie rezultaty osiągniesz po jej przeprowadzeniu. Warto również przed okresem zimowym dokonać konserwacji uszczelek, które znajdują się na skrzydle i na ramie okna. Konserwacja ta ma na celu poprawienie elastyczności uszczelki, co powoduje, że okno samo w sobie zyskuje dostawową szczelność.
FAQ:
- Po co regulacja okien? Czy jest niezbędna?
Regulacja starych okien plastikowych czy nawet zupełnie nowych jest niezbędna, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie, szczelność oraz optymalną izolację termiczną i akustyczną. Dzięki niej okna dłużej służą, a użytkowanie ich staje się bardziej komfortowe i bezpieczne.
- Kiedy regulować okna? Na jakie aspekty zwracać uwagę?
Okna powinny być regulowane, gdy zauważysz problemy z zamykaniem, otwieraniem i złym położeniem klamki. Kluczowe jest, by zwrócić uwagę na opadanie skrzydła oraz trudności w obsłudze klamki.
- Czy regulować okna samodzielnie, czy zlecić fachowcowi?
Decyzja o samodzielnej regulacji w celu zwiększenia szczelności okna czy zleceniu tego zadania fachowcowi zależy od Twoich umiejętności i wiedzy technicznej. W przypadku braku doświadczenia, zalecane jest skorzystanie z usług specjalisty, aby uniknąć uszkodzenia okuć lub nieprawidłowej regulacji.