Szprosy

Szprosy, czyli listwy dekoracyjne wizualnie dzielące szyby na kilka części, to niezwykle estetyczne dopełnienie okiennej stylizacji. Wspaniale odnajdują się we wnętrzach zabytkowych, jak i tych stylizowanych w duchu retro i glamour. Nasza szeroka oferta szprosów umożliwi dopasowanie produktów do koloru profilu okna lub drzwi, dzięki czemu każdy klient z łatwością dopasuje listwy pod panującą estetykę.

Szprosy do okien – co to takiego?

Szprosy w oknach, to rodzaj listwy, który dzieli skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze części. Rozwiązanie to kojarzy się głównie z dworkami, ale jest również wykorzystywane w klasycznych i nowoczesnych domach, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami. Obecnie produkty zostały dostosowane do współczesnego budownictwa – szprosy w oknach PCV już nikogo nie dziwią.

Szpros w oknie – zalety

W ofer­cie Mirox dostępne są różne rodzaje szprosów kon­struk­cyjnych, nie tylko o prostym ksz­tał­cie, ale też o bardziej skom­p­likowanej budowie. Wybór odpowied­niego rodzaju szprosów, w tym rozmiaru i koloru, może dopełnić styl budynku lub nadać mu indy­wid­u­al­nego charakteru. Chociażby szprosy naklejane białe dodadzą budynkowi nieco elegancji.

Jedną z największych zalet szprosów jest ich wygląd! Produkty mogą zupełnie zmienić oblicze naszych okien. Sprawiają również, że zmienia się charakter całego domu. Szprosy świetnie sprawdzą się w przypadku dużych okien – sprawiają, że przeszklenie wydają się optycznie mniejsze. Dzięki temu nabierają one lekkości i nie przytłaczają całej aranżacji. Szprosy można również ułożyć tak, aby stworzyć różnorodne przestrzenie, nie tylko prostokąty. Dzięki temu wygląd okien można dopasować do różnych stylów, a same szprosy nie tylko pozytywnie zmienią wygląd okien, ale również wpłyną na wygląd całego domu.

Szprosy konstrukcyjne

Szprosy kon­struk­cyjne to najbardziej klasy­czna forma licząca sobie tyle samo lat, co sama his­to­ria okien. Mon­towane są w oknach drew­ni­anych w celu wzmocnienia ich kon­strukcji i wzbogacenia wyglądu klasy­cznych okien. To rozwiązanie jest w szczególności wykorzystywane w budynkach zabytkowych lub nowoczes­nych domach mieszkalnych o trady­cyjnym charak­terze architektonicznym.

Okna ze szprosami są odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą mieć w swoim domu ele­menty deko­ra­cyjne będące jed­nocześnie prak­ty­cznym zas­tosowaniem. Szprosy kon­struk­cyjne to ele­menty okien, dzięki którym szyby zyskują sty­lowy wygląd, jed­nocześnie umożli­wiając zachowanie tradycyjnego budownictwa i proporcji.

Szpros wewnątrzszybowy

Szprosy wewnątrzszybowe są montowane na stałe w ramce międzyszybowej. Ponieważ znajdują się wewnątrz, nie przynoszą kłopotów związanych z konserwacją. Wewnątrzszybowe szprosy to obecnie najrzadziej wybier­ana forma podzi­ału szyb. Szprosy mogą zostać wykony­wane w gruboś­ci­ach 8 mm, 18 mm, 26 mm i 45 mm i są dostępne w różnych wari­antach kolorysty­cznych oraz w wer­sji drewnopodobnej. Pod­sta­wową zaletą szprosów wewnątrzszybowych jest to, że nie wyma­gają kon­serwacji i nie stwarzają prob­lemów przy myciu, ponieważ są umieszc­zone wewnątrz wkładu szy­bowego.

Szpros naklejany na szybę (wiedeński)

Szprosy samoprzylepne do okien PCV, czyli tzw. szprosy wiedeńskie, są kolejnym sposobem na podzielenie powierzchni okna tak, by uzyskać efekt nawiązujący do tradycji. Szprosy do okien naklejane imitują oddzielne pakiety szybowe, a ich ramka umieszczona jest wewnątrz pakietu szybowego. W środku znajduje się tzw. ślepy szpros. Do ślepego szprosu po obu stronach okna dokleja się cienkie listwy.

Szprosy międzyszybowe

Szprosy międzyszybowe są wykonane z aluminium i umieszcza się je pomiędzy taflami szkła, które tworzą tzw. szybę zespoloną. Doskonale imitują one podział na małe tafle. Standardowe szerokości szprosu wewnętrznego to 8, 18, 26 lub 45 mm, a w szybach izolacyjnych nawet 3 cm. Szerokość wybieramy pod kątem rozmiaru okien. Paleta kolorów szprosów międzyszybowych jest ogromna, dzięki czemu bezproblemowo dostosujemy je do koloru ram okna. Szprosy międzyszybowe są obecnie najpopularniejsze choćby z tego względu, że nie utrudniają one mycia okien i prezentują się estetycznie. Szprosy wewnętrzne to najdroższe rozwiązanie, ale z drugiej strony najwygodniejsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając szprosy?

Wybierając szprosy, szczególną uwagę należy zwrócić na spójność z elewacją oraz wygląd całej bryły budynku. W przypadku domów z bali oraz drewnianych konstrukcji świetnie spiszą się szprosy naklejane na szybę. Podkreślą naturalne piękno drewna. Mało kto wie, że szpros wiedeński może być zdobiony, co czyni go bardzo atrakcyjnym wyborem, jeśli dom ma wiele zdobionych detali. W prostych stonowanych bryłach lepiej spiszą się standardowe proste szprosy konstrukcyjne i międzyszybowe. Niezależnie od wyboru szprosy to ciekawa forma dekoracji okien, a nawet drzwi.

Szprosy do okien
Szpros wiedeński
Szpros naklejany
Szprosy samoprzylepne

Okna ze szprosami – producent akcesoriów do okien i drzwi

Wybór odpowiednich szprosów może znacząco podnieść estetykę Twojej nieruchomości, podkreślając jej unikalność. Z naszą ofertą szprosów możesz dostosować wygląd okien do swoich oczekiwań, wybierając spośród wielu dostępnych opcji. Zaufaj naszemu doświadczeniu w dziedzinie okien i drzwi zdobionych szprosami i pozwól sobie na niepowtarzalny wygląd nieruchomości. Długoletnie doświadczenie w dziedzinie stolarki okiennej połączone z solidnością i fachowym montażem to nasza najkrótsza wizytówka.

Montaż okien i drzwi

Prawidłowo wykonany montaż to kluczowa sprawa, aby okna i drzwi dobrze spełniały swoją funkcję, czyli były szczelną i stabilną przegrodą pozbawioną mostków cieplnych, przez które ucieka cenna energia. Nasze fachowe ekipy oferują instalację w oparciu o różne technologie i standardy. Sprawdź, które z nich spełnią Twoje oczekiwania.