MIROX/
WIEDZA/

Wymiana szyb w oknie – co zrobić gdy pęknie szyba?

Wymiana szyb w oknie – co zrobić gdy pęknie szyba?

Szkło, choć często postrzegane jako materiał wytrzymały i odporny, jest w rzeczywistości narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z najbardziej powszechnych problemów jest pęknięcie szyby w oknie. Dowiedz się już dziś, co zrobić, gdy pęknie szyba.
Pęknięcie szyby

Szkło, choć często postrzegane jako materiał wytrzymały i odporny, jest w rzeczywistości narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z najbardziej powszechnych problemów jest pęknięcie szyby w oknie. Może ono przybierać różne formy – od drobnych rys po poważniejsze uszkodzenia, przez które wymagana jest natychmiastowa wymiana szyby w oknie plastikowym. Dowiedz się już dziś, co zrobić, gdy pęknie szyba.

 

Jakie są przyczyny samoistnego pękania szyb w oknach?

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą spowodować lub przyczynić się do samoistnego pękania szyb w oknach. Nierównomierne ogrzewanie to jedna z najczęstszych przyczyn, która może prowadzić do tego problemu. Jeśli jedna z krawędzi niehartowanej szyby jest chłodniejsza od pozostałych, a różnice są znaczące  istnieje ryzyko wystąpienia wartości krytycznej, przez co może dojść do pęknięcia szyby.

Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do samoistnego pękania szyb w oknach, jest kontakt zasłon z szybami. Ważne jest, aby pomiędzy szkłem a zasłoną pozostawić odpowiednią przestrzeń (minimum ok. 3 cm), aby zapewnić cyrkulację powietrza i uniknąć naprężeń termicznych. Ponadto niekorzystne usytuowanie mebli w pobliżu okna również może mieć wpływ na pojawienie się pęknięcia w szybie. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednie odstępy i dbać o odpowiednią wentylację wokół okien, aby minimalizować to ryzyko.

 

Czy wymiana szyby w oknie plastikowym jest zawsze konieczna?

Wymiana szyby w oknie plastikowym w przypadku jej pęknięcia lub zbicia jest zawsze konieczna. Pozostawienie uszkodzonej szyby może prowadzić do jej dalszego pęknięcia czy odłamania się fragmentów szkła, co z kolei może spowodować uszkodzenia ciała. Ponadto, gdy szyba jest uszkodzona, ulatnia się z niej argon – gaz wykorzystywany w wielu szybach do poprawy ich właściwości termoizolacyjnych. W rezultacie szyba traci swoje zdolności do skutecznej izolacji cieplnej, co może negatywnie wpływać na komfort termiczny w pomieszczeniu oraz zwiększać koszty ogrzewania.

 

Pęknięta szyba w oknie PCV – i co dalej?

Gdy szyba w oknie pęka, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby zabezpieczyć obszar, zapobiec ewentualnym obrażeniom i jak najszybciej podjąć działania naprawcze.

  1. W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo i upewnić się, że pęknięta szyba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Miejsce pęknięcia warto zabezpieczyć taśmą klejącą lub folią ochronną, co zredukuje ryzyko skaleczenia się i rozprzestrzeniania odłamków szkła.
  2. Po starannym zabezpieczeniu pękniętej szyby należy skontaktować się ze specjalistą, który fachowym okiem oceni sytuację i zaproponuje najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie związane z naprawą uszkodzenia.
  3. Po konsultacji z fachowcem należy zamówić nową szybę, odpowiednio dopasowaną do okna. Podczas składania zamówienia konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj i rozmiar okna oraz listwy przyszybowej, a także zastosowanego profilu i pakietu szybowego.

W przypadku pękniętej szyby warto podjąć współpracę z firmą Mirox. Nasza ekipa nie tylko montuje, ale również serwisuje okna. Dzięki temu wymiana szyby w oknie zespolonym czy każdym innym nie stanowi dla nas żadnego wyzwania. Dostrzegając potrzeby naszych klientów i specyfikę różnych miejsc, zawsze proponujemy rozwiązania dostosowane do konkretnych warunków. 

W miejscach narażonych na wysokie amplitudy temperatur lub tam, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego, warto rozważyć montaż szyby hartowanej i laminowanej. Taki wariant jest nie tylko bardziej odporny na zewnętrzne czynniki, ale także zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, podobnie jak szyba samochodowa w razie uszkodzenia. W firmie Mirox każdą sytuację traktujemy indywidualnie, dążąc do zapewnienia naszym klientom najlepszych i optymalnych rozwiązań.

 

Wymiana pakietu szybowego – koszt

Ile kosztuje usługa wymiany szyby w oknie? Zdecydowanie to kosztowny proces, ale na pewno tańszy niż wymiana całego okna. Koszty związane z wymianą pakietu szybowego zależą od kilku czynników, takich jak rozmiar szyby i rodzaj okna, listwy przyszybowej oraz rodzaj i liczba szyb w pakiecie.

W przypadku większych okien lub bardziej zaawansowanych technologicznie pakietów szybowych koszty mogą być wyższe. Jednak warto pamiętać, że wymiana szyb w oknach jest inwestycją w poprawę izolacji termicznej i akustycznej naszego domu. Dzięki nowemu pakietowi szybowemu możemy oszczędzać na kosztach ogrzewania i klimatyzacji oraz cieszyć się większym komfortem wewnątrz pomieszczeń.

 

Wymiana szyb w oknach na 3 szybowe – doskonała inwestycja i coraz popularniejsze rozwiązanie

Wymiana szyb w oknach na 3 szybowe (szyby zespolone) to proces, który staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w rejonach o ostrzejszym klimacie oraz tam, gdzie konsumenci pragną poprawić efektywność energetyczną swojego domu. Okna trzyszybowe zapewniają lepszą izolację termiczną w porównaniu do tradycyjnych okien jedno- lub dwuszybowych, co może przynieść znaczne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie.

 

FAQ:

  1. Wymiana szyb w oknach plastikowych – ile kosztuje?

Koszt wymiany szyby w oknie zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i rodzaj szyby. Jej wymiana może być tańszą alternatywą niż wymiana całego okna i przynosi korzyści w zakresie izolacji termicznej i akustycznej. Zaleca się zlecanie tego zadania doświadczonym specjalistom, by zagwarantować prawidłową instalację.

  1. Kiedy należy zdecydować się na wymianę szyby, która pękła?

Należy zdecydować się na wymianę szyby, która pękła, natychmiast po zauważeniu uszkodzenia. Pęknięta szyba naraża na ryzyko odłamania się fragmentów szkła i uszkodzenia ciała. Dodatkowo uszkodzenie prowadzi do utraty właściwości termoizolacyjnych szyby z powodu ulatniania się argonu.

  1. Wymiana szyby zespolonej – czy można to zrobić samodzielnie?

Samodzielna wymiana szyby nie jest dobrym pomysłem. Bez odpowiedniego doświadczenia i narzędzi istnieje ryzyko zniszczenia okna i szyby oraz narażenia się na potencjalne obrażenia. Dlatego w przypadku pojawienia się pęknięcia, dokonana wymiana szyby przez specjalistów będzie precyzyjna i zapewni bezpieczeństwo.

zobacz także

Zapytaj o bezpłatny pomiar i wycenę

Wypełnij formularz, jeżeli chcesz umówić się na bezpłatny pomiar*, wycenić okna lub dowiedzieć się więcej o konkretnym produkcie.
Nasi specjaliści skontaktują się z  Tobą i odpowiedzą na Twoje pytania.

 *Bezpłatny pomiar dokonujemy wyłącznie na terenie Poznania oraz okolicy (do 20 km). Powyżej 20 km od Poznania pobierana jest kaucja za pomiar. Kaucja zwracana jest w momencie podpisania umowy.